Avukatlık İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

Avukatlık

Akademik ve sözel yeteneğin olması,olaylar ve kurallar arasında ilişki kurabilme gücüne,akıcı konuşma becerisine,başkalarını anlama ve etkileme gücüne,sorumluluk duygusuna ve en önemlisi de ÖSYM’nin sınavlarını kazanabilme gücüne sahip olunmalıdır.

Eğer siz de ben bu mesleği yapabilirim ya da seviyorum diyorsanız; ÖSYM’nin sınavlarının ilgili bölümlerinden yeterli puanı alıp yerleşebilirsiniz. Ya da özel üniversitelerin ilgili bölümlerine kayıt yaptırabilirsiniz.

 Adaletin Simgesi; Avukatlık

Avukat denilince aklımıza hukuk fakültesi mezunu stajını tamamlamış bir kuruma bağlı olarak ya da serbest olarak işini icra eden kişiler gelir. Avukat adayı öğrenciler 4 yıllık hukuk fakültesini bitirdikten sonra 6 ay mahkemede 6 ay da bir başka deneyimli avukatın yanında olmak üzere 1 yıl staj görür.

Peki mersin barosu avukatı olmak isteyen kişilerin nasıl bir yeterliğe sahip olması gerekir ? Halk dilinde laf cambazı olarak geçen kişiler avukatlık mesleğini tercih edebilir. Olayları derin bir şekilde incelemeyi seven, dinlemeyi ve inandırmayı hayat felsefesi haline getirmiş insanlar için yine ideal bir meslektir. Gerekli nitelikleri biraz daha somutlaştıracak olursak ; Sözel ve akademik dil yeteneğine sahip olmalı, olaylar arasında ilişki kurabilmeli, sorumluluk almalı, vicdan sahibi olmalı, kuvvetli bir belleğe sahip olmalı, araştırmayı sevmeli, tarafsız olmalıdır.

Avukatlık mesleği saygın bir meslek olduğu kadar dinamik ve önü açık bir meslektir. Her meslekte olduğu gibi avukatlık mesleğinin de zor yönleri elbette bulunmaktadır. Bu mesleği icra ederken kendisini yenilemeyen avukatların hata yapma ihtimalleri çok yüksektir. Bu meslekte bir diğer büyük risk de avukat üzerine aldığı işi yaparken müvekkilinin ya da üçüncü şahısların zararına yol açabilecek bir duruma mahiyet vermektir. Gerekli tedbirleri almayan avukatlar böyle bir durumla karşılaştıkları zaman eyleminin sorumluluğunu taşır. Bu yazıyı okuyanlar şimdi soruyor yahu hiç mi iyi yanı yok mesleğin ? Elbette iyi yönleri var olmaz olur mu hiç ? Her şeyden önemlisi avukatlık onurlu bir meslektir. Haksızın gerekli cezaya alması, mazlumun göz yaşının yerde kalmaması için çabalayan insanların yapması gereken bir meslektir. Vicdanlı insanların bu işi severek yapacak olanların bu mesleği tercih etmesi gerekir.