Dijital Pazarlama Nedir?

Digital Pazarlama

En basit anlamıyla, dijital pazarlama, elektronik medyanın bir veya daha fazla formunu kullanarak ürün veya markaların satışa çıkarılması işlemleridir. Dijital pazarlama, standart pazarlama yöntemlerinden, elektronik ortamda satışa sunulan ürünlere yönelik tepkilerin analiz edilebilmesi nedeniyle yöntemsel olarak farklılık gösterir. İstanbul’da Seo hizmetleri de dijital pazarlamanın önemli adımlarından birisidir diyebiliriz. Dijital pazarlama uzmanları, nelerin görüntülendiğine, ne sıklıkta ve ne kadar süreyle görüntülendiğine, hangi içeriklerin tepki aldığına hangilerinin almadığına yönelik incelemeler yaparlar. Arama motorları bu pazarlama yöntemi için yaygın şekilde kullanılırken, bunun yanı sıra kablosuz mesajlaşma yöntemleri, mobil ani mesajlaşma, mobil uygulamalar, podcastler, elektronik billboarlar, dijital televizyon ve radyo kanalları da bu alanda kullanılan kaynaklardandır.

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama yöntemleri ile İstanbul’daki müşterilere her an ulaşabilen bir yöntem olması nedeniyle oldukça başarılı da bir pazarlama tekniğidir. Doğrudan ilgili kişilere ve sizin onlara ürün hakkında söylemek istedikleriniz bu pazarlama yöntemi sayesinde aktarılabilir. Dijital dünya ayrıca eğlence, haber, alışveriş ve sosyal etkileşimler, yani sosyal medya gibi, anlamında da her geçen gün büyüyen bir dünya olması nedeniyle de, dijital pazarlamayı geleceğin pazarlama yöntemi haline getirmektedir. Bu dünya sayesinde bir ürün veya bir marka hakkında insanların görüşlerini pratik bir şekilde öğrenmek, işinizi geliştirebilecek geri dönüşler almak mümkündür. Bu sayede pazarlama ve ürün stratejisinin de değişim göstermesi mümkün hale geliyor diyebiliriz. Seo çalışması ise bu pazarlama yönteminin en önemli ayaklarından birisidir.

Müşteri İlişkilerini Yönetmek

Dijital pazarlama ve alakalı olduğu kanalların önemi büyük fakat bu sadece onların önemli olduğu anlamına da gelmiyor. Müşterilerin kimlikleri, alışkanlıkları ve seçimleri hakkında bilgili olmak pazarlama için tek başına yeterli değil. Ek olarak onlarla iletişim de kurabiliyor olmanız gerekmekte. Hatta onların sizin iletişim çabalarınıza ve yöntemlerinize ne şekilde tepki verdiklerini de analiz etmeniz gerekmekte. Bunu yapabilmek için, müşterilerin bakış açılarının birleştirilmiş bir yapısına ihtiyacınız vardır. Bu toplu bakış açısını elde edebileceğimiz kaynaklar arasında, internet, sosyal medya, mobil telefonlar ve doğrudan mail var diyebiliriz. Dijital pazarlama uzmanları bu verileri alarak, kullanıcı deneyimlerini analiz edebilir ve pazarlama stratejilerini de geliştirebilirler. Tüm bu verilerden kullanıcıların satın alma davranışlarına ilişkin belirli bakış açılarının elde edilmesi de mümkün hale gelir. Pazarlamanın bu yöntemi sayesinde insanlarla doğrudan iletişim kurmak ve onların bakış açılarını görmek mümkün.

Dijital Pazarlamanın Karşılaştığı Sorunlar

Önemli parametrelerinden birisi de Seo yani arama motoru optimizasyonu olan dijital pazarlamanın karşılaştığı pek çok da sorun bulunuyor İstanbul’da… Bunlar:

  • Dijital kaynakların her geçen gün artış göstermesi. Günümüzde internet kullanıcıları tek bir kaynağı kullanmıyorlar. Bu durum dijital pazarlamayı çok daha geniş alanlara yayılmaya iten bir durum. Bu nedenle çok sayıda alanda analiz ve iletişim becerilerini geliştirme ihtiyacı duyan bu alan, ayrıca farklı protokollere de adapte olma zorunluluğu içeriyor.
  • Rekabetin artması. Dijital pazarlama kanalları geleneksel pazarlamayla göreli olarak daha uygun fiyatlı da kanallardır diyebiliriz. Bu da onu çok sayıda firmanın gözünü diktiği bir mecra haline getiriyor
  • Veri miktarının artması. Önemli ayaklarından birisi de Seo olan, dijital pazarlamada verinin her geçen gün artış göstermesi onun analiz edilesi noktasında da sorunlar ortaya çıkartıyor diyebiliriz.

Bir digital pazarlama uzmanı -arama motoru optimizasyonu (seo)’da bilgisi olan- ile çalışmak isterseniz de istanbulseo.net sitesini tavsiye edebilirim. White hat seo tekniği ile birçok sitemize hizmet verdiler ve gerçekten memnun kaldık. Teşekkür ederiz kendilerine.