Psikolog İle Psikiyatrist Arasındaki Farklar

Ruhsal sıkıntılar çözülmesi gereken sorunlar arasında gelmektedir. Bu durumların tedavisinin ertelenmesi, kişide daha ağır sonuçlara neden olabilmektedir. Aynı zamanda kişilerin sosyal hayatında sıkıntı olacak tüm sorunlarına karşı bir uzmandan yardım almak şarttır. Çünkü ancak bu şekilde sorunların çözümü kalıcı olarak çözülebilir.

Psikolog ve Psikiyatrist Nedir?

Psikolog insan davranışlarını inceleyen ve anormal durumlara karşı yönlendirmeler yaparak kişinin eski sağlığına kavuşmasını sağlayan kişilerdir. Psikoloji kelime kökeni olarak ‘’ruh bilim’’ demektir. Psikologları da ‘’ruh bilimci’’ olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır. Ruh bilimi insanların psikolojik faaliyetlerini ve davranışlarını yakından inceler. Bu hizmet ise psikologlar tarafından verilmektedir. Psikologlar genel olarak Devlet ve üniversite hastanelerinde bu hizmeti verirler. Genelde kliniklerde çalışmalarını yürüten psikologlar, insanın ruh sağlığına dair her şey üzerinde çalışırlar. Mesleki olarak aldıkları bilgileri ise, insanların hayatında yaşadıkları maddi ve manevi sorunları çözmek için kullanırlar.

psikolojisi bozulmuş bir kadın

Psikologlar aynı zamanda bu sorunları çözmek adına konuşma terapisi uygulayabilirler. Diğer yandan sorunların daha çok ortaya çıkmasına yönelik aile terapisi de uyguladıkları bilinmektedir. Konunun daha açık şekilde ortaya çıkmasını sağlayacak olan bu durum, bu şekilde hastalar hakkında daha iyi fikir verebilir. Günümüzde psikologların çalışma alanları oldukça geniştir. Psikologlara ihtiyaç duyulan hemen her alanda onları görmek mümkündür. Özellikle okullarda, cezaevlerinde, aile danışma merkezlerinde, çeşitli mahkemelerde, diyaliz merkezlerinde vs. gibi çok çeşitli çalışma alanları bulunmaktadır.

Psikiyatristler ise akıl ve ruh sağlığıyla ilgilenen bilim dalını yerine getiren kişilerdir. Bu kişilerin çalışma alanı ise birinci derece akıl sağlığıdır. Bu şekilde hastalarını yakından inceleyen psikiyatristler, hastanın durumuna göre tedavi şekline karar verirler. Geniş çaplı araştırmalar sonucunda, ilaç tedavisi ve psikoterapiyi aynı anda uygulayabilirler. Kişilerdeki anormal reaksiyonları düzenlemek adına ilaç tedavisine başladıkları bilinmektedir. Bunların yanında hastaların durumunu düzeltmek adına aile terapisine de başvurmaktadırlar.  Psikiyatristlerin uzmanlık alanını ifade eden bazı konular bulunmaktadır. Başlıca tıbbın en önemli alanlarından birini ifade etmektedir. Beynin bozulmuş fonksiyonları sonucunda sıkıntı yaşayan insanları tedavi etmektedirler. Bu duruma sahip olanların ise bazı belirtiler verdiği bilinmektedir. Abartılı duygu ve davranış bozuklukları beyin fonksiyonları bozulan kişiler tarafından yapılır. Bunu düzeltmek ise psikiyatristlerin görevleri arasındadır. Psikiyatristlerin çalışma alanları genellikle kliniklerdir. Kendi kliniklerinde bu hizmeti verirler. Aynı zamanda hastanelerde veya üniversitelerde de çalışmaktadırlar. Psikiyatristler günümüzde özel tıp merkezleri, özel muayeneler, cezaevleri, çeşitli mahkemeler, rehabilitasyon merkezleri, klinikler vs. gibi yerlerde de çalışmaktadırlar.

Psikolog İle Psikiyatrist Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hem psikologlar hem psikiyatristler insan davranışlarını inceleyerek, bununla ilgili iyileştirici çalışmalar yürütürler. Ama temel olarak bu alanda hizmet vermekte olan psikolog ve psikiyatrist terimlerini birbirinden ayıran bazı konular bulunmaktadır.

  • Psikolog ve psikiyatristleri birbirinden ayıran en büyük özellik tedavi şekilleri olarak sayılmaktadır. Psikologlar sadece kişilerin sorununu çözmeye yönelik konuşma terapisi uygularlar. Psikologların ilaç yazma yetkisi yoktur. Ama psikiyatristler ilaç yazarak hastalığın o şekilde atlatılmasını sağlayabilirler.
  • Psikolog ve psikiyatristlerin mezun oldukları bölümlerden de birbirinden farkları bulunmaktadır. Psikiyatristler tıp fakültesi mezunudur. Psikologlar ise üniversitelerin fen ve edebiyat fakültelerinden mezun olan kişilere verilen isimdir.
  • Psikologlar tıp fakültesi mezunu olmadığı için, ilaç yazamadığı gibi reçete yazma yetkileri de yoktur. Ayrıca psikiyatristler tarafından yazılan reçetelere de müdahale edemezler.

Psikolog ve psikiyatristler genel olarak aynı sorunların çözümüne yönelikte çalışsa, temelde böyle farklara sahiptirler. Ama iki meslekte alanda birbirini tamamlayıcı olarak görev yapmaktadırlar. Bu şekilde kişilerde hem ilaç tedavisi, hem de konuşma terapisi uygulayabilmektedirler. Psikologlarla ilgili daha fazla bilgi için www.psikologankara.org web sitesini ziyaret edebilirsiniz.